18th October 2020

 

 

Class 1:        Intro C

Judge:          Tammy Ruffles

 

 

Place Rider Horse CV Score Collect. Notes
1st Tina Lockwood Wilkismoor Honey Pot  N 153.0 66  
2nd Rebecca East (?Frost)  Joey N  151.0 67  
3rd Pat Watson Harry Y 150.5 66 Highest Placed Member
4th Lorna May Kimico Fab-u-lous N 150.0 65  
5th Rachel Allen Macareno XLIII N 148.0 67  
6th Helen McHale Cortes N 148.0 66  
  Jane Hubert Busy Morning Y 146.5 67  
  Rachel Lofthouse Fine Tuned Y 145.5 65  
  Sandra Watts Callura Tom Y 145.0 64  
  Elsie Dowding Molly N 142.0 65  

 

 

 

 

 

Class 2:        Prelim 12

Judge:          Tammy Ruffles

 

Place Rider Horse CV Score Collect  
1st Emma Last Dilly Mor Y 177.5 65  Highest Placed Member
2nd Helen Murphy Longacres Super Solace N 176.5 66  
3rd Caroline Vergo Solero N 174.5 65 Highest Placed Veteran
4th Vanda Taylor Eva N 173.5 65  
5th Lesley Collier Billy the Lad Y 171.0 65  
= 6th Tracey Masters Mrs Brown Y 170.0 64  
= 6th Lynsie Hale Lanefield Solo N 170.0 64  
  Roxanne Simmons Danaway Ember Flash N 170.0 63  
  Jackie Barrie Hollypark Patch Y 165.5 62  
  Sue Eagle Birchill Romeo N 165.5 62  
  Jane Hubert Busy Morning Y 164.0 62  
  Sophie Clarke Little Lil N 162.5 60  
  Alexis Land Tattybye N 162.5 60  

 

Class 2:        Prelim 12               continued

Judge:          Tammy Ruffles

 

Place Rider Horse CV Score Collect  
  Laura Townsend Our Boy Jack N 156.5 60  
  Sandra Watts Callura Tom N 156.0 62  

 

 

Class 3:        Prelim 14

 

Judge:          Tammy Ruffles

 

Place Rider Horse CV Score Collect  
1st Lynsie Hale Lanefield Solo N 181.0 70  
2nd Emma Last Dilly Mor Y 171.5 65 Highest Placed Member
3rd Hayley Eade Cefnarochr Reward N 167.0 64  
4th Joanna Dedross Virtical Line Y 165.0 64  
5th Jayne Hutley Glennons Mill Y 165.0 63  
6th Tracey Masters Mrs Brown Y 165.0 62  
  Adele Warnes Bushfield Lucky Boy N 164.5 61  

 

 

 

 

 

 

Class 3:        Prelim 14               continued

 

Judge:          Tammy Ruffles

 

Place Rider Horse CV Score Collect  
  Roxanne Simmons Danaway Ember Flash N 162.5 64 Highest Placed Veteran
  Julie Warner Hollypark Shadow Y 162.0 62  
  Caroline Vergo Solero N 161.5 62  
  Chloe Spalding Orlando N 161.0 62  
  Jackie Barrie Hollypark Patch Y 160.5 62  
  Samantha Morgan Liberty Bell Y 157.0 61  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Class 4:        Novice 24

 

Judge:          Tammy Ruffles

 

Place Rider Horse CV Score Collect  
1st Susan Newbury True Romany Jewel N 160.0 40.5  
2nd Amanda Hooper Consider it Dun Y 146.5 37.5 Highest Placed Member
3rd Chloe Spalding Orlando N 145.0 39.0  
4th Jayne Hutley Glennons Mill Y 145.0 36.5  
5th Joanna Dedross Virtical Line Y 144.5 37.0  
6th Adele Warnes Bushfield Lucky Boy N 141.5 37.0  

 

 

 

Class 5:        Percentage Class

 

Judge:          Tammy Ruffles

 

Place Rider Horse CV Score Collect %  
1st  Lucy Everett Pippa Y 198.5 52 64% Highest Placed Member   E40

 

 

 

 

Class 6:        Percentage Freestyle to Music

 

Judge:          Tammy Ruffles

 

Place Rider Horse CV Score Collect %  
1st Elaine King Jess Y 136.5 72 75.8% H P Member & Veteran
2nd Linda Fisher Finjo Y 224.5 121.5 74.8%  
3rd Annabelle Beach Tom’s Boy Y 126.5 64.5 70.3%